Byli jsme na výletě v Litoměřicích (4.3.2017)

V sobotu 4.března 2017 bylo opravdu nádherné počasí. Slunečno, modrá obloha. Počasí jako stvořené pro polodenní poznávací výlet. Příznivci  akcí pořádaných pod záštitou kuturní komise OÚ se dopoledním vlakem dopravili z Prackovic do Litoměřic. Cílem výletu byla jedna z dominant Litoměřic - věž ve tvaru kalicha na litoměřickém Mírovém náměstí. Ta je přístupná veřejnosti a umožňuje nádherný výhled na „královské město“, hrad Hazmburk, horu Říp a další pěkná místa v okolí. Nachází se přímo na budově litoměřické radnice. Tenhle dům „U kalicha“ s původním názvem Mrázovský dům – patřil  v 16. století bohaté rodině Mrázů z Milešovky. Mrázové chtěli jeho přestavbou do podoby domu s věží vyjádřit lásku ke zdejší vinorodé krajině.

Informační centrum na Mírovém náměstí v Litoměřicích je vstupní branou pro návštěvu vyhlídkové věže Kalich. Mladý pracovník informačního centra pan Ondřej Přecechtěl  byl po zdolání 153 schodů nahoru na věž  skvělým průvodcem. Odprezentoval poutavý výklad o historii města a významných osobnostech, které v Litoměřicích působily, o významných litoměřických stavbách a dalších zajímavostech. Na vlastní oči se účastníci zájezdu z výšky přesvědčili, proč jsou Litoměřice a jejich okolí nazývány „perlou Českého středohoří“.

Po obědě následovala prohlídka Litoměřického hradu. Bývalý gotický hrad se nachází jen několik desítek metrů od Mírového náměstí. Pochází ze 14. století a nedávno byl zásadním způsobem zrekonstruován. Srdcem hradu je moderní vinařská expozice, která je turistickou atrakcí nejen pro milovníky dobrého vína. Výklad o pěstování a zpracování vinné révy v Čechách  podala paní Veronika Nováková.

Hned potom následovala návštěva výstavy obrazů z papíroviny výtvarníka Pavla Groha. Autor obrazy z papíroviny  vyrábí z druhotného materiálu, který zbývá po ruční výrobě papíru způsobem nalévání na síto a následně je dobarvuje.

Posledním bodem programu byla prohlídka (bohužel pouze zvenku) vyhlídkovéhoavilonu - "Lusthaus", neboli Jezuitské hvězdárny z roku 1705, což je nejzachovalejší část městského opevnění s cimbuřím. Okolní parkánová zeď byla zbořena při výstavbě Domu kultury a následně vyzděna bez  respektování historického stavu. V hranolové věžici je Sváťovo muzeum marionet. Jenom škoda, že bylo zavřeno.

Co říci na závěr? Byl to pěkný, povedený výlet!

 

Ing.Zdeněk Zeman, Prackovice nad Labem