Blahobyt přinesl nevídané haldy odpadků. Poplatky skokově porostou

  8:30
Domácnosti produkují stále větší množství odpadků a města tak musejí přistupovat k nepopulárnímu kroku. Poplatky za svoz komunálního odpadu se zvyšují napříč Českou republikou. Někde se přitom nezvyšovaly i patnáct let.

Popelářské vozy sem neustále vozí další a další plastový odpad. | foto: iDNES.cz

Od roku 2014 vyprodukuje každý obyvatel Česka průměrně více než pět set kilogramů odpadu každý rok. A co víc, množství odpadu od té doby neustále stoupá. Poslední dostupná data jsou za rok 2018 a Češi podle agentury CENIA vyprodukovali víc než 5,7 milionu tun různorodého domácího smetí.

Fotogalerie

image.png

Rok 2018 byl minimálně za posledních deset let rekordní a nic zatím nenasvědčuje tomu, že by se měl trend zásadním způsobem obrátit. Města tedy postupně zvyšují poplatky za svoz komunálního odpadu, aby služba úplně nevysávala městské pokladny. Kvůli dobré ekonomické situaci navíc roste cena práce, což se samozřejmě na nákladech za svoz odpadů projevuje také.

Z padesáti měst, které redakce iDNES.cz oslovila, jich osmnáct potvrdilo, že ke zvýšení poplatku od letošního ledna přistoupilo. Nepopulární krok navíc rozhodně nepatří k těm, které by se prováděly pravidelně každý rok, radní se mu snaží spíše vyhýbat.

Zdražuje se po letech

„Poplatek za odpad se v Olomouci zvyšoval naposledy v roce 2013,“ říká tisková mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá. Město už ale dále nechce zatěžovat rozpočet vysokými výdaji především za svoz netříděného komunálního odpadu. Obyvatelé města si tak připlatí 146 korun oproti loňsku. Poplatek bude nově 816 korun a patří v Česku k těm vyšším.

V Pardubicích si připlatí za popelnice, po letech město zdraží jejich svoz

 

Z desítky největších českých měst zvyšují poplatek kromě Olomouce také Praha, Plzeň Liberec, Hradec Králové a Pardubice.

„Výdaje rostou, příjmy stagnují. Poplatek se nezvýšil patnáct let, příjmy občanů za tyto roky vzrostly, vzrostly také výrazně ceny za svoz a likvidaci odpadů. U občanů roste spotřeba a s ní roste i množství produkovaných odpadů,“ shrnuje zkušenosti Lenka Soukupová z odbor rozvoje a správy majetku města Semily. Místním obyvatelů vzrostl nově poplatek o sto korun a za popelnice tak zaplatí 600 korun každý rok.

Zvýšil se vám letos poplatek za svoz odpadu?

 
Ano1420
 
 
Ne566
 
 
 

Města stále doplácejí

Ani zvýšení ale zdaleka neznamená, že by města za svoz odpadu nemusela doplácet. Děčín se například rozhodl přistoupit ke zvýšení po dlouhých šestnácti letech. Situace už byla dlouhodobě neúnosná. Obyvatelé města nově zaplatí 750 korun ročně, což je o 250 korun více než v minulosti. 

 

„Například v roce 2014 zaplatilo město Děčín za systém na svoz a likvidaci odpadů 48 milionů korun, na rok 2020 se tato částka odhaduje na více než 60 milionů korun. Zvýšení poplatku by mělo ročně do městské poklady přinést cca 12 milionů korun. Ročně se na poplatcích za odpad v Děčíně vybere přibližně 21 milionů korun,“ vysvětlil tiskový mluvčí Luděk Stínil. 

Podstatnou část finančních nákladů tak i nadále ponese město. Děčín se navíc stejně jako řada dalších měst potýká s nedoplatky, které občané za popelnice dluží. „V současné době činí téměř 28 milionů korun,“ uzavírá Stínil.

Neplatiči zaplatí víc

Na neplatiče se rozhodl přitlačit třeba východočeský Náchod. Ten sice poplatek nezvýšil, ale jen pro ty, kteří zaplatí do konce února. Pro ostatní cena postupně poroste až do podzimu, kdy budou muset zaplatit 900 korun.

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

Ani města, kde letos poplatky nerostou, nemají ale do budoucna vyhráno. Růst cen i množství odpadu jsou neúprosné. „Náklady na odstraňování odpadů každým rokem rostou a podle mého názoru se zvyšování poplatků nevyhneme,“ říká například Jiří Hakl, ředitel odbor životního prostředí a zemědělství města Mělník i když se zatím o navýšení poplatku nejedná.

Raritou zůstávají města, kde se za svoz odpadu neplatí vůbec. Patří sem třeba téměř stotisícové Ústí nad Labem, ale i Česká Lípa. „V České Lípě byl poplatek za komunální odpad zrušen v roce 2009. Zavádět jej současné vedení radnice v roce 2020 nebude,“ říká tisková mluvčí České Lípy Kristýna Kňákal Brožová.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/odpad-komunalni-odpadky-mesta-svoz-poplatky-blahobyt.A200110_155309_domaci_onkr